A nezapomeňte na dezinfekci vzduchotechniky


Když se rekonstruuje městský byt v panelovém sídlišti, většinou přichází na řadu výměna elektroinstalace, vodovodního a odpadového potrubí, případně plynových rozvodů a spotřebičů, vybourání umakartového jádra a jeho vyzdívání, obkladačské práce a instalace nové sanitární techniky. Současně s tím se buduje nová kuchyně a pokládají se nové podlahové krytiny. Byt tím získá zcela nový kabát a jeho šťastný majitel se tam může nastěhovat, anebo byt pronajme někomu jinému k užívání. Na co se však občas zapomene, je vzduchotechnika ve společné stoupačce, kam proudí výpary z kuchyňské digestoře a z koupelny či z toalety. Pokud se na to zapomene a vzduchotechnika nebyla dosud revidována ani čištěna, může tu dojít ke dvěma zásadním událostem, které mohou váš život vysloveně převrátit naruby.

dům se vzduchotechnikou

Požár – do potrubí vzduchotechniky proudí neustále vzduch a spolu s ním i prach. Ten se při přípravě pokrmů mísí s tukem a mastný prach na stěnách potrubí postupně vytváří velmi hořlavý nános. Je to tak nebezpečná hořlavina, že se o ní můžete dočíst ve statistikách hasičských záchranných sborů a můžete si tam prohlédnout i fotografie vyhořelých bytů, kdy požár zavinila zanedbaná vzduchotechnika zanesená mastným prachem. Už pouhý jeden milimetr prachu vás může připravit o střechu nad hlavou.

bytový dům

Plísně – že se ve vzduchotechnice tvoří plísně, není nic neznámého, a kdo se domnívá, že je to daleko od vás, a že vás to nijak zásadně neovlivní, může se mýlit. Plísně totiž uvolňují do ovzduší kolem sebe jedovaté spory a jejich vdechováním pronikají nejen do plic, ale i do krevního oběhu a šíří se pak dál do celého těla. Dezinfekce vzduchotechniky tedy není zbytečná věc, naopak vám to může významně napomoci k posílení vlastního zdraví. Necháte ji provést v rámci revize celého zařízení a spojíte ji s čištěním od nánosů mastného prachu, aby se zabránilo nebezpečnému požáru.

Podobné příspěvky