Jaké jsou současné plány ohledně průzkumu Měsíce


Ve zprávách stále častěji slýcháme o tom, že bude obnoven průzkum Měsíce. A je vidět, že už se tak začíná dít – v posledních několika málo letech na něm přistály či jej obletěly sondy hned několika zemí, a poslaly zpět na Zem cenné informace, které rozhodně zajímají vědce. Je však jasné, že je to pouze začátek plánů, které ohledně našeho přirozeného satelitu máme.

 

Jednou z největších novinek je to, že se chystá obnovení pilotovaných misí na Měsíc. To znamená, že se po jeho povrchu po padesáti letech opět projde člověk. V současnosti je start plánován za dva roky, avšak je jasné, že vše se může ještě změnit. To je však pouze začátek plánovaného průzkumu vesmíru.

 

Země a Měsíc

 

V blízké budoucnosti se počítá s vybudováním jednoduché základny, jakési vesmírné stanice, obdoby ISS. Zde budou moci lidé studovat Měsíc přímo na místě, a jak se budou technologie zlepšovat, budou tyto lety dostupné i vědcům, nejen trénovaným astronautům. Tato základna by pak měla sloužit jako jakási předsunutá výspa k dalším vesmírným průzkumům.

 

Samozřejmě je jasné, že s tím je spojena spousta problémů. Tím hlavním jsou peníze. Pokud se například změní ve Spojených státech vláda, je jasné, že ta může mít jiné priority a peníze vložené do tohoto výzkumu může přesunout jinam.

 

blízký pohled na Měsíc

 

Ano, jsou zde i soukromí podnikatelé, miliardáři, kteří jej mohou financovat. Ukazuje se však, že ani oni na to nemají prostředky. Důkazem může být například zrušení plánovaného obletu měsíce, kterého se měl účastnit i jeden Čech, podobně jako byly zrušeny i plánované výpravy na Mars.

 

V současnosti však vše vypadá nadějně a nezdá se, že by se chystaly nějaké změny. Projekt Artemis zatím běží relativně bez problémů, a žádné zdržení se neplánuje. Jistě, uvidíme, jak tomu bude v budoucnu, avšak v současnosti je velmi pravděpodobné, že se lidé na Měsíc v blízké budoucnosti vrátí.

Podobné příspěvky