Evropská centrální banka
Evropská unie, eurozóna. Političtí obři. Země eurozóny, mají kromě společné měny také společný bankovní systém, kterému velí ECB neboli Evropská centrální banka. Tato Evropská centrální banka má za úkol udržovat cenovou stabilitu v zemích, které mají jako hlavní platidlo Euro, a také ty které řídí měnovou politiku v Evropské unii. Někdy je však tato měnová politika neúčinná a být v eurozóně není vždy rozhodně výhra. Evropská centrální banka je hlavním hráčem na ekonomickém poli v eurozóně. Hlavním cílem je cenová stabilita a udržovat inflaci na optimální úrovni. A co chudák Evropská centrální banka Hypoteka-bez-registru?
Dále také jako sekundární cíl má udržení ekonomického růstu. Ovšem o efektivitě Evropské centrální banky, celého měnového systému v eurozóně a celé Evropské unii by se dalo dlouze debatovat. Najdeme mezi lidmi přívržence Evropské unie a její politiky, ale také odpůrce nebo euroskeptiky. V důsledku pandemie Covid 19 byla eurozóna ve špatných číslech. Krátce po pandemii Covidu 19 a krátkého oživení eurozóny přišla další rána v podobě války na Ukrajině, která stojí EU velké peníze. Navíc v posledních letech eurozóna čelí vysoké inflaci, která byla rozprouděna rostoucími cenami například v oblasti cen energií a také potravin.
Dokonce se v roce 2022 inflace dostala na historická maxima, a to donutilo Evropskou centrální banku jednat. Začala postupně navyšovat úrokové sazby, aby čelila dané situaci. Euroskeptici se obávají politických, ekonomických a sociálních dopadů, které může jednání Evropské unie mít. Příkladem může být odchod Velké Británie z EU v roce 2016 – známé jako Brexit. Tento krok, odchod VB jako velkého hráče vyvolal různé debaty o tom, zda dané země mohou také vystoupit. Debaty na téma Evropské unie, eurozóny a jednání Evropské centrální banky mohou být na dlouho. Setkáme se se spoustou názorů. Uvidíme, jak bude vypadat budoucnost Evropské centrální banky. V plánu je rozrůstání i tak zadlužené eurozóny s vysokou inflací.