Topení v podlaze má i léčivé účinky
Výstavba podlahového topení probíhala v minulosti tak, že byla vázána na betonový potěr. Topné potrubí se vždy muselo zabetonovat, a to znamenalo poměrně razantní stavební zásah do konstrukce podlah i stropů. Šlo hlavně o vysokou hmotnost betonu, která mohla způsobit i závažné situace ve statice objektů. Navíc vznikal problém, pokud potrubí někde prasklo, museli jste pak beton vybourat a váš byt se proměnil ve staveniště plné sutin a prachu.
Dnes se na to jde jinak. Existují systémové desky pro podlahové topení, zhotovují se z polystyrenu a jsou opatřeny drážkami pro umístění trubek na podlahové topení. Polystyren je dostatečně tvrdý a pevný, aby si poradil se zátěží v podobě nábytku a lidské chůze, navíc se na systémové desky pokládají další, tentokrát pochozí cementovláknité desky, a na ně se pak již může položit libovolná podlahová krytina, jako je koberec, keramické nebo kamenné dlaždice, plovoucí podlaha, palubky, parkety, vinyl atd.
Výhody podlahového topení všichni znají, ale…
Podstatnou výhodou podlahového topení je rovnoměrné šíření tepla z velké podlahové plochy a snad každého logicky napadne, že jestliže teplý vzduch stoupá vzhůru, že je ideální mít zdroj tepla na nejspodnějším místě – tedy přímo v podlaze, čímž se rovnoměrně prohřeje celý byt. O jedné výhodě topení v podlaze možná nebudete vědět nebo se nebudete domnívat, že je tak zásadní, a sice prohřívání reflexních bodů na chodidlech. Pokud po podlaze chodíte naboso, teplem stimulujete reflexní plošky podobně, jako se to odehrává u reflexních masáží, a je známo, že reflexologie je nejúčinnější masérská technika na světě, a že se tímto způsobem dají léčit i velmi vážná onemocnění. Jde tu totiž o energetickou stimulaci vnitřních orgánů, a právě energie eliminuje různé bloky a navrací lidskému tělu jeho veškeré původní funkce.